Bookmark and Share

November 2012 General Election Results for Columbia Group Area Candidate Endorsements

Oregon Legislature

Oregon House of Representatives

Nineteen House endorsements all nineteen won their elections

House District 27 - inner & SW Washington County

Tobias Read - Won 68%

House District 28 - central Washington County

Jeff Barker - Won 61%

House District 29 - eastern Washington County: Forest Grove, Cornelius, Hillsboro

Ben Unger - Won 53%

House District 31 - NW Washington, northern Columbia and northern Clatsop Counties

Brad Witt - Won 56%

House District 33 - north eastern Washington County

Mitch Greenlick - Won 69%

House District 34 - central Washington County

Chris Harker - Won 64%

House District 35 - south central Washington County

Margaret Doherty - Won 60%

House District 36 - inner SW Portland including downtown & eastern Washington County

Jennifer Williamson - Won 82%

House District 37 - north west Clackamas County

Carl Hosticka - Won 51%

House District 38 - SW Multnomah & northern Clackamas Counties

Chris Garrett - Won 67%

House District 41 - SW Multnomah & NW Clackamas Counties

Carolyn Tomei - Won 72%

House District 42 - inner SE Porland

Jules Bailey - Won unopposed

House District 43 - inner NE and north Portland

Lew Frederick - Won unopposed

House District 44 - north & northern NE Portand

Tina Kotek - Won 86%

House District 45 - central & outer northern NE Portland

Michael Dembrow - Won 82%

House District 46 - outer SE Portland to I-205

Alissa Keny-Guyer - Won unopposed

House District 47 - outer central Portland (east of I-205)

Jessica Pederson - Won 65%

House District 48 - outer SE Portland & north Clackamas County

Jeff Reardon - Won 68%

House District 49 - NE Multnomah County

Chris Gorsek - Won 54%

Oregon Senate

Seven Senate endorsements all seven won their elections

Senate District 14 - SE Washington County

Mark Hass-D - Won 61%

Senate District 17 - NW Portland & NE Washington County

Elizabeth Steiner Hayward - Won 67%

Senate District 18 - SE & southern central Washington County

Ginny Burdick - Won 70%

Senate District 21 - SW Multnomah & north Clackamas Counties

Diane Rosenbaum - Won 84%

Senate District 22 - inner NE & north Portland

Chip Shields - Won 92%

Senate District 23 - central and outer NE & SE Portland

Jackie Dingfelder - Won 81%

Senate District 25 - Gresham & outer NE Multnomah County

Laurie Monnes Anderson - Won 53%

Local Elections

Portland Mayor

Jefferson Smith - Lost 31%

Portland City Council Position 1

Amanda Fritz - Won 52% and Mary Nolan (pre-Primary dual endorsement in a runoff)

Clackamas County Commission Position 1 (Chair)

Charlotte Lehan (Primary 26%, John Ludlow 28%) - Lost runoff 47%
(endorsed before Primary in a runoff with John Ludlow)

Clackamas County Commission Position 4

Jamie Damon (Primary 36%, Tottie Smith 35%) - Lost runoff 47%
(endorsed before Primary in a runoff with Tottie Smith)

Local Primary decided races

Metro District 5

Sam Chase - Won 57%

Metro District 6

Bob Stacey - Won 84%

Washington County District 1

Dick Schouten - Won 57%

Portland City Council Position 4

Steve Novick - Won 66%